توان بالای تراشه قدرتمند A10 Fusion

نتایج تحقیقات موسسه gwennap در خصوص پردازنده a10 حالب توجه است, این موسسه تحقیقاتی با کار بر روی پردازنده آیفون ۷ تست های مختلفی انجام داده و انرا با دیگر پردازنده های بازار مقایسه نموده است.
طبق گزارش Gwennap آيفون ۷ از پردازنده A10 بهره میبرد که این چیپ خود از دو پردازنده دیگر تشکیل شده است . پردازنده شامل نمونه‌ی قدرتمند Hurricane و نمونه ضعیف‌تر Zephyr است.
جالب است بدانید وظیفه هر کدام از این پردازنده ها به نسبت قدرتشان فرق میکند . پردازنده Hurricane برای کارهای سنگین و بازی های با گرافیک بالا و پردازنده Zephyr برای کارهای نسبتا سبک تر و با قدرت کمتر مورد استفاده قرار میگرد .
باید گفت که این پردازنده در نتایج بنچمارک Geekbench سربلند بیرون آمده است و از بسیاری از پردازنده ها در حالت تک هسته ای مانند اکسینوس ۸۸۹۰، اسنپدراگون ۸۲۰ و … بهتر عمل کرده است .
30462581965_ddd5072329.jpg
البته این تمام ماجرا نیست . پردازنده A10 در عملکرد چند هسته‌ ای نسبت به بعضی از برندها ضعیف تر عمل میکند .
شاید بتوان گفت اپل پردازنده A10 در حالت چند هسته ای را به دو دلیل قدرتمند نکرده است :
۱ : اغلب اپلیکیشن‌ها از قدرت چند هسته استفاده نمی‌کنند و از این‌رو قدرت هسته‌های متعدد همیشه کارساز نیست.
۲ : میزان مصرف باتری در این حالت بسیار زیاد میباشد که با توجه به مورد ۱ ، نیازی به قدرتمندتر کردن پردازنده واقعا احساس نمیشود .
در ادامه گزارش آمده است که قدرت پردازنده اینقدر زیاد میباشد که به راحتی میتواند پردازنده های x86 اینتل را پشت سر بگذارد . شاید بتوان گفت قدرتی نزدیک به سری Core از نسل ششم اسکای لیک اینتل .